Czy istnieje skuteczny kalendarz dni płodnych?

0
82
skuteczny kalendarz dni płodnych

Skuteczna antykoncepcja to nieco kontrowersyjny temat. Począwszy od przekonań religijnych aż po kwestię wiarygodności deklaracji producentów produktów czy leków antykoncepcyjnych. Wszak każdy organizm reaguje inaczej, a płodność par też może być bardzo różna. Czasem lateks powoduje uczulenia lub obtarcia. Pigułki antykoncepcyjne mogą budzić niepokój z powodu skutków ubocznych, choć w tej kwestii następuje ciągły postęp i są one bardzo słabo odczuwalne lub występują niezwykle rzadko. Nie zmienia to faktu, że znajomość swojego ciała jest kwestią podstawową.

Dni płodne

Płodność kobiety zmienia się w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego. Są dni, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest mniejsze lub większe, jednak zdecydowanie najwięcej dni cyklu przypada na dni niepłodne. Określenie dni płodnych nie jest jednak proste, a ze względu na kilkudniową aktywność plemników w drogach rodnych kobiety okres ten znacznie się wydłuża.

Owulacja

W cyklu miesiączkowym przeciętna kobieta ma jedynie ok. 6 dni płodnych. Gdy następuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej, wędruje ona poprzez jajowody do macicy skąd poprzez szyjkę macicy oraz pochwę wydostaje się na zewnątrz. Proces trwa jedynie 24 godziny i tylko wtedy może nastąpić zapłodnienie. Jednak dni płodnych jest znacznie więcej ze względu na zdolność plemników do przeżycia kilku dni w przyjaznym środowisku. Owulacja następuje idealnie w połowie cyklu miesiączkowego. W trakcie dni płodnych należy powstrzymać się od współżycia lub stosować inny rodzaj antykoncepcji np. prezerwatywy.

U kogo sprawdzi się kalendarz dni płodnych?

Kalendarz dni płodnych uznaje się za skuteczny u kobiet, które obserwują długość trwania swoich cykli miesiączkowych przez okres co najmniej 6 miesięcy. Istnieją różnice w długości trwania cyklu u różnych kobiet. Zazwyczaj cykl trwa od 26 do 32 dni, jednak nawet jeżeli kobiety mają krótsze lub dłuższe okresy to możliwe jest określenie dni płodnych i niepłodnych.

Jak wyliczyć dni płodne?

Skuteczny kalendarz dni płodnych powinien brać pod uwagę długość trwania cykli z ostatnich 6 miesięcy (czyli zawsze „najnowsze” dane). Z tego czasu należy wybrać najkrótszy cykl miesiączkowy oraz najdłużej trwający. Od ilości dni w najkrótszym okresie należy odjąć 18, a od ilości dni najdłuższego cyklu miesiączkowego odejmuje się wartość 11. W ten sposób otrzymuje się pierwszy oraz ostatni dzień płodny w cyklu miesiączkowym (za początek cyklu zawsze uważa się pierwszy dzień miesiączki).

Przykład

W ciągu ostatnich, najnowszych 6 miesięcy cykle miesiączkowe (czas pomiędzy rozpoczęciem się kolejnych miesiączek) trwały 24, 26, 26, 28, 23, 35 dni. Najkrótszy okres trwał 23 dni, najdłuższy 35.
23 – 18 daje 5, 35 – 11 daje 24. Oznacza to, że za dni płodne należy uznać od 5 do 24 dnia przyjmując za dzień pierwszy pojawienie się miesiączki w bieżącym cyklu menstruacyjnym.
Pojawia się pytanie jak się to ma do wspomnianych 6 dni płodnych? Oczywiście, w dalszym ciągu jest ich tylko 6, ale ze względu na zmienność czasu trwania kolejnych cykli należy to uwzględnić w wyliczeniu. Nigdy nie jest możliwe do przewidzenia, ile rzeczywiście dni będzie trwał bieżący cykl miesiączkowy.
W wyżej pokazanym przykładzie, jeżeli bieżący cykl będzie trwał 26 dni to tylko 2 dni można uznać z całkowitą pewnością za niepłodne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here