anielno.pl

Rodzicielstwo i Lifestyle

Dokąd udać się na rodzinne wakacje w Polsce?

Dokąd udać się na rodzinne wakacje w Polsce?

W dobie koronawirusa dużo większą popularnością cieszą się wakacje w Polsce niż poza granicami naszego kraju. Wiele rodzin decyduje się na spędzenie wolnego czasu w ojczyźnie. To świetna okazja by docenić otaczające nas piękno i dotrzeć do miejsc w okolicy, których jeszcze nie udało się zobaczyć.

Morze czy góry? Czyli odwieczny dylemat tysięcy Polaków

Ludzie dzielą się na tych, którzy nie wyobrażają sobie wypoczynku bez aktywności fizycznej oraz tych dla których relaks i chwilowe nierobienie niczego to podstawa.
Z reguły, choć nie zawsze Ci pierwsi obierają kierunek – góry, a drudzy z chęcią całe dnie spędzają leżąc plackiem na plaży i sporadycznie pluskając się w zimnej wodzie Bałtyku.

Jak uniknąć frustrującego natłoku turystów?

Wypoczynek w kraju nie musi wiązać się z ciągłym kontaktem z setkami turystów. Jadąc w góry warto odwiedzić miejsca mniej oczywiste niż Zakopane czy Karpacz.
Dla amatorów górskich szlaków dobrym pomysłem będą niezmiennie dzikie Bieszczady, z kolei by uciec od tłumu turystów na plażach należy unikać znanych nadmorskich destynacji jak: Kołobrzeg, Mielno, Rewal czy Władysławowo oraz dużych miast typu Gdańsk, Gdynia i Sopot.

Ciekawe alternatywy na wypady z rodziną

Jeśli nie w góry ani nad morze, to gdzie? Miejsc godnych polecenia jest mnóstwo. Miasta z niezwykłą historią, piękne jeziora, lasy…
Oto kilka propozycji na rodzinne wakacje w Polsce:

1. Wyprawa do stolicy
Prostym, acz nieoczywistym wyborem na spędzenie wakacji jest Warszawa. Każdy Polak powinien spełnić swój obywatelski obowiązek i choć raz odwiedzić stolicę kraju.

2. Pojezierze Mazurskie
Mazury – Kraina Tysiąca Jezior, miejsce niezwykłe. Nazwa tej urokliwej krainy nie do końca zgadza się z rzeczywistością bowiem jezior jest tu niemal cztery razy więcej. Mazury to też miejsce siedlisk rzadkich ptaków i raj dla amatorów obcowania z naturą.

3. Tropem Mikołaja Kopernika i pierników
Święta za pasem więc wizyta w istnym królestwie pierników jest wskazana. W Toruniu można tworzyć toruńskie pierniki pod okiem fachowców, zrobić sobie zdjęcie z Krzywą Wieżą, odwiedzić Teatr Lalek z fasadą w formie wielkiej szafy i przyjrzeć się nieco kosmosowi z Planetarium.

4. Na styku kultur, religii, natury i człowieka
Podlasie to skarbnica Parków Narodowych. Dzikość natury, styk kultur i religii tworzą niezwykłą aurę tego miejsca. Zobaczyć kościoły, cerkwie, meczety i synagogi w niedużej odległości od siebie to jest coś.
Będąc tu wraz z rodziną koniecznie zajrzyjcie do parzystokopytnych przyjaciół w Puszczy Białowieskiej oraz przemierzcie mało jeszcze znany szlak – Kraina Otwartych Okiennic.