anielno.pl

Rodzicielstwo i Lifestyle

Brzuch w ciąży miesiąc po miesiącu

Brzuch w ciąży miesiąc po miesiącu

Ciążowy brzuch rośnie z miesiąca na miesiąc. Nie u każdej kobiety wygląda to tak samo. Dlatego też na pierwszy rzut oka trudno jest rozpoznać w którym miesiącu ciąży jest dana kobieta. Czasami można być mocno zaskoczonym słysząc odpowiedź.

Rosnący brzuch

Brzuch w ciąży miesiąc po miesiącu rośnie. Kobieta w ciąży powinna regularnie poddawać się kontroli ginekologicznej. Lekarz ginekolog wykona wszystkie niezbędne badania. Konieczne będą też okresowe badania krwi. W zależności od tego czy wszystko będzie w porządku czy pojawią się jakieś nieprawidłowości badania trzeba będzie wykonywać części albo rzadziej. Każda kobieta powinna pozostawać pod opieką lekarza ginekologa w ciąży. Można także kontaktować się z położną w razie wątpliwości i problemów. Kobieta w tym stanie powinny szczególnie na siebie uważać. Jest odpowiedzialna nie tylko za swoje zdrowie ale także za zdrowie i życie dziecka, która nosi pod swoim sercem. Rosnący brzuch często bywa przyczyną złego samopoczucia. Można temu zaradzić.

Stan nadzwyczajny

Ciąża na pewno nie jest normalnym stanem u kobiety. Czasami można usłyszeć, że ciąża to nie choroba. Prawda jest jednak nieco inna. Kobieta w ciąży ma prawo czuć się zdecydowanie gorzej niż wcześniej. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Kiedy ciąża jest zagrożona, trzeba zdecydowanie ograniczyć jakiekolwiek aktywności. Wtedy kobieta musi przede wszystkim odpoczywać i leżeć. Wtedy priorytety bardzo się zmieniają. Najczęściej trzeba zrezygnować z pracy. Zazwyczaj kobieta przechodzi wtedy na zwolnienie lekarskie za zgodą lekarza. Rosnący brzuch to także rosnąca waga dziecka. Zmienia się punkt ciężkości u kobiet. Trudniejsze staje się zwykłe chodzenie i codzienne aktywności. Dlatego bardzo ważne jest, aby przepuścić kobiety w ciąży w kolejce na przykład w sklepie.

Spokój w ciąży

Kobiety ciężarne mają sporo przywilejów ze względu na swój rosnący brzuch. Między innymi są przepuszczone w kolejkach w przychodniach lekarskich i w sklepach. Zależy to od indywidualnych przepisów ustalonych przez dane placówki. Jednak wyrazem dobrego zachowania jest przepuszczenie ciężarnej kobiety w kolejce zawsze i wszędzie. Trzeba pamiętać o tym, że ta kobieta nosi w sobie nowe życie. Dlatego warto wykazać się zrozumieniem. Nie warto powielać starych stereotypów mówiących o tym, że kiedyś kobiety urodziły w kilka minut w polu a potem szły dalej pracować. Tego typu sytuacje nie powinny mieć już teraz miejsca. Każda kobieta w ciąży powinna zostać obdarzona szacunkiem otoczenia. Powinna czuć się spokojnie.