Tutaj jesteś

Nowoczesne nauczanie czyli jak dotrzeć do uczenia w XXI wieku

17 grudnia 2020 Dziecko nowoczesne nauczanie


Sytuacja na świecie wymogła nadzwyczajne rozwiązania jeśli chodzi o edukację. Nie wszyscy nauczyciele potrafią się w tym odnaleźć. Każdy jednak będzie musiał nauczyć się, że tradycyjna edukacja nie jest już wcale taka oczywista.

Nauczanie w XXI wieku

Nowoczesne nauczanie to nauczanie za pośrednictwem internetu. Internet to świetne medium do przekazywania wiedzy. Trzeba tylko wiedzieć jak z niego korzystać. Jeśli chodzi o lekcje na żywo to są specjalne platformy, które umożliwiają prowadzenie takich zajęć z uczniami. Są to zajęcia w pełni interaktywne. Nauczyciel tłumaczy materiał i zadaje pytania, a uczniowie odpowiadają. Jest to taka sama lekcja jak na żywo, w sali lekcyjnej, w szkole. Jednak uczniowie siedzą przed swoimi komputerami w domu. Sytuacja na świecie sprawiła, że edukacja musi wyglądać inaczej. Zapewne niektóre rozwiązania na stałe wejdą w życie wielu szkół i uczelni.

Lekcja w sieci

Lekcje przez internet generują także pewne problemy i nieścisłości. Niektórzy uczniowie na przykład nie chcą włączać kamery podczas lekcji. Nauczyciel nie może zatem widzieć co uczniowie tak naprawdę robią.lepiej, Kiedy nauczyciel widzi swoich uczniów. Wtedy może na bieżąco obserwować ich reakcje i odnosić się do tego co widzi. Problemem bywa także sprawdzanie wiedzy. Nigdy nie wiadomo czy uczeń nie znalazł jakieś specjalistycznej metody na ściąganie. We własnym domu przed komputerem uczeń ma o wiele więcej możliwości na nieuczciwość niż w szkole.

Wiele wyzwań

Przed nauczycielami obecna sytuacja postawiła mnie wyzwanie. Szczególnie nauczyciele starszej daty niekoniecznie potrafią tym wyzwaniem sprostać. Jednak również młodzi nauczyciele narzekają na problemy techniczne. Z pewnością musi minąć trochę czasu aby jedna i druga strona przyzwyczaiła się do lekcji w nowej formie. Jeśli chodzi o metody nowoczesnego nauczania to podstawą jest dokładne poznanie platform, które służą do przeprowadzania lekcji. Warto zatem jak najbardziej zaznajomić się z tymi platformami i funkcjami jakie są przez nie oferowane. Tylko wtedy nauczyciel i uczniowie będą dobrze się czuli w czasie lekcji. Problemy techniczne bowiem będą zdarzały się bardzo rzadko. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele będą w stanie szybko sobie z nimi poradzić.

Dobre podejście

Warto, aby uczniowie i nauczyciele starali się zrozumieć siebie nawzajem podczas lekcji. Jedna i druga strona może czasami czuć się gorzej, mieć obniżone samopoczucie. Sytuacja jest bowiem nadzwyczajna. Wtedy bardzo ważne jest dobre podejście do siebie wzajemnie. Można opowiedzieć jakiś żart. Ale trzeba też bardzo nie obserwować jak uczniowie i nauczyciele radzą sobie psychicznie z daną sytuacją.

sklep z zabawkami

Redakcja anielno.pl

Każdy członek zespołu wnosi swoje unikalne doświadczenie i wiedzę, co pozwala nam dostarczać wysokiej jakości materiały.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?