anielno.pl

Rodzicielstwo i Lifestyle

Od czego uzależniony jest kolor oczu niemowlaka?

Od czego uzależniony jest kolor oczu niemowlaka?

Poszukiwanie u niemowlaka, podobieństw do jego rodziców jest normą. Porównujemy nosek, kolor włosów i czasami kolor oczu niemowlaka. Jednak to ostanie może być nieco trudne, ponieważ to, jakiego koloru będą oczy u naszej latorośli, w dużej mierze zależy od poziomu melaniny.

Od czego zależeć będzie kolor oczu u dziecka

Bardzo trudno jest określić u niemowlaka fakt, jakiego koloru będzie on miał w przyszłości oczy. W tym wypadku zależne wszystko jest od poziomu melaniny, która jest w organizmie dziecka. Im melaniny jest więcej tym ciemniejsze będą oczy dziecka. Najmniejszy jej poziom spowoduje, że będzie miało ono oczy szare lub jasnoniebieskie. Jak w każdym innym przypadku, tak i tutaj, wszystko zapisane jest w genach. Stopień poziomu melaniny nie jest przypadkiem.

kolor oczu niemowlaka

Sposób dziedziczenia oczu

Geny dominujące odpowiedzialne są za ciemny kolor oczu niemowlaka, a geny recesywne, czyli słabsze odpowiadają za oczy jasne. Żadną więc trudnością nie jest określenie koloru oczu niemowlaka. Rodzice bobasa, posiadający oboje oczy ciemne, będą mieć dziecko z ciemnymi oczami. Rodzice, u których jedno ma jasne, a drugie ciemne „zwierciadła duszy”, cieszyć się będą z oczu ciemnych u swojego dziecka. Natomiast, co jest zrozumiałe, gdy mają oboje oczy jasne, niemowlak też będzie miał jasne. Czasami trzeba jeszcze pamiętać o dziadkach. W sytuacji, gdy oboje rodzice będą mieć oczy ciemne, a jedno z dziadków ma jasne, szans na posiadanie oczu jasnych, małe dziecko ma blisko 25% i może wtedy zdarzyć się, że czasami odziedziczy oczy niebieskie lub szare.

kolor oczu niemowlaka

Jak zmienia się u niemowlaka kolor oczu?

Nowo narodzone niemowlę nie posiada od razu docelowego koloru oczu. Dla rodziców jest to od razu zafundowana zagadka, ponieważ wyliczyli sobie, że dziecko będzie miało oczy w kolorze ciemnym, a tymczasem niemowlak patrzy na rodziców oczami granatowymi. Dlaczego tak się dzieje i gdzie w tym przypadku podziała się genetyka?
Otóż, już na wstępie, określiliśmy, że kolor oczu niemowlaka zależny jest od poziomu melatoniny. Na początku życia naszego szkraba jest jej mniej, więc kolor oczu odbiega znacznie od wyliczeń genetycznych.
Kolor oczu niemowlaka będzie się zmieniał bardzo długo, a pierwsze prognozowanie można już zrobić w 6 lub 9 miesiącu życia a i to nie do końca będzie prawdziwe określenie. Tak naprawdę, na pytanie: jaki kolor oczu ma nasze dziecko, można odpowiedzieć dopiero wtedy, kiedy skończy ono trzy lata.
Genetyka nie jest sprawą prostą i może się też zdarzyć, że kolor oczu niemowlaka będzie odziedziczony po prababce.