anielno.pl

Rodzicielstwo i Lifestyle

jak stymulować rozwój niemowlaka
Parenting

Jak stymulować rozwój niemowlaka?

Pojawienie się małego dziecka to w życiu każdej rodziny duże wydarzenie. Rodzice starają się robić wszystko, by dać maluchowi miłość i poczucie bezpieczeństwa. Mnóstwo z nich zastanawia się też, jak stymulować rozwój niemowlaka.

Mówienie i czytanie

O rozwój małego dziecka należy dbać już od pierwszych chwil jego życia. Oczywiście tuż po narodzinach noworodek głównie je i śpi, ale w międzyczasie warto do niego mówić. Rodzice mogą opowiadać maluchowi o tym, co go otacza. W pierwszych miesiącach to bardzo ważne, ponieważ wpływa w na rozwój mowy. Dziecko, choć nie zrozumie za wiele, uczy się wówczas tonu głosu, sposobu wyrażania emocji, z biegiem czasu zacznie kojarzyć pierwsze słowa i próbować je naśladować poprzez gaworzenie. Trzeba tylko pamiętać, aby mówić do maluszka bez niepotrzebnych zdrobnień i zniekształceń. Doskonałym sposobem na to, jak stymulować rozwój niemowlaka, jest czytanie mu książeczek z prostymi wierszykami czy rymowankami. Idealnie nadają się również kolorowe obrazki, ilustracje, plansze. Dzięki nim maluch nie tylko rozwija mowę, ale również ćwiczy koncentrację uwagi i skupienie.

Jak rozwijać zmysły?

Rodzice chcący znać sposoby na to, jak stymulować rozwój niemowlaka, nie mogą pomijać zmysłów dziecka. Obrazki i książeczki świetnie sprawdzą się do ćwiczenia wzroku i słuchu. Warto też pokazywać bobasowi jak najwięcej z tego, co dzieje się dookoła – zarówno w domu, jak i na spacerze. Już kilkutygodniowe niemowlę jest poważnie zainteresowane otoczeniem i chętnie przygląda się temu, co widzi. Dobrym pomysłem jest powieszenie przy wózku czy łóżeczku przedmiotów przyciągających wzrok (wycięte kształty, kolorowe obrazki, balony, karuzela).
Jeśli chodzi o to, jak stymulować rozwój niemowlaka w zakresie słuchu, koniecznym elementem codzienności powinna być stonowana muzyka. Warto też, by rodzice nie unikali śpiewania maluchowi. Starszym niemowlętom można zakupić proste instrumenty i zabawki interaktywne. Z kolei bezpieczne, dostosowane do wieku przedmioty o różnych kształtach i fakturach (grzechotki, klocki itp.) są nie tylko rozrywką, ale też usprawniają zmysł dotyku, umiejętność chwytania i małą motorykę.
Ukończone pół roku to czas rozszerzania diety, dlatego warto wykorzystać go na zapoznawanie dziecka z nowymi smakami i zapachami.

Sprawność fizyczna

A jak stymulować rozwój niemowlaka w zakresie sprawności ruchowej? Warto stale zachęcać malucha do aktywności, ale jedynie w zakresie jego możliwości. Trzeba też kontrolować, czy bobas opanował podstawowe umiejętności zgodne z etapem rozwoju (unoszenie główki, siadanie, wstawanie itd.). W razie wątpliwości należy skonsultować się z pediatrą lub fizjoterapeutą. Nie należy dziecka na siłę zmuszać do określonych działań, ale pomocne dla jego rozwoju mogą być ćwiczenia mięśni zalecone przez specjalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *