anielno.pl

Rodzicielstwo i Lifestyle

Jak stymulować rozwój niemowlaka?

Jak stymulować rozwój niemowlaka?

Pojawienie się małego dziecka to w życiu każdej rodziny duże wydarzenie. Rodzice starają się robić wszystko, by dać maluchowi miłość i poczucie bezpieczeństwa. Mnóstwo z nich zastanawia się też, jak stymulować rozwój niemowlaka.

Mówienie i czytanie

O rozwój małego dziecka należy dbać już od pierwszych chwil jego życia. Oczywiście tuż po narodzinach noworodek głównie je i śpi, ale w międzyczasie warto do niego mówić. Rodzice mogą opowiadać maluchowi o tym, co go otacza. W pierwszych miesiącach to bardzo ważne, ponieważ wpływa w na rozwój mowy. Dziecko, choć nie zrozumie za wiele, uczy się wówczas tonu głosu, sposobu wyrażania emocji, z biegiem czasu zacznie kojarzyć pierwsze słowa i próbować je naśladować poprzez gaworzenie. Trzeba tylko pamiętać, aby mówić do maluszka bez niepotrzebnych zdrobnień i zniekształceń. Doskonałym sposobem na to, jak stymulować rozwój niemowlaka, jest czytanie mu książeczek z prostymi wierszykami czy rymowankami. Idealnie nadają się również kolorowe obrazki, ilustracje, plansze. Dzięki nim maluch nie tylko rozwija mowę, ale również ćwiczy koncentrację uwagi i skupienie.

Jak rozwijać zmysły?

Rodzice chcący znać sposoby na to, jak stymulować rozwój niemowlaka, nie mogą pomijać zmysłów dziecka. Obrazki i książeczki świetnie sprawdzą się do ćwiczenia wzroku i słuchu. Warto też pokazywać bobasowi jak najwięcej z tego, co dzieje się dookoła – zarówno w domu, jak i na spacerze. Już kilkutygodniowe niemowlę jest poważnie zainteresowane otoczeniem i chętnie przygląda się temu, co widzi. Dobrym pomysłem jest powieszenie przy wózku czy łóżeczku przedmiotów przyciągających wzrok (wycięte kształty, kolorowe obrazki, balony, karuzela).
Jeśli chodzi o to, jak stymulować rozwój niemowlaka w zakresie słuchu, koniecznym elementem codzienności powinna być stonowana muzyka. Warto też, by rodzice nie unikali śpiewania maluchowi. Starszym niemowlętom można zakupić proste instrumenty i zabawki interaktywne. Z kolei bezpieczne, dostosowane do wieku przedmioty o różnych kształtach i fakturach (grzechotki, klocki itp.) są nie tylko rozrywką, ale też usprawniają zmysł dotyku, umiejętność chwytania i małą motorykę.
Ukończone pół roku to czas rozszerzania diety, dlatego warto wykorzystać go na zapoznawanie dziecka z nowymi smakami i zapachami.

Sprawność fizyczna

A jak stymulować rozwój niemowlaka w zakresie sprawności ruchowej? Warto stale zachęcać malucha do aktywności, ale jedynie w zakresie jego możliwości. Trzeba też kontrolować, czy bobas opanował podstawowe umiejętności zgodne z etapem rozwoju (unoszenie główki, siadanie, wstawanie itd.). W razie wątpliwości należy skonsultować się z pediatrą lub fizjoterapeutą. Nie należy dziecka na siłę zmuszać do określonych działań, ale pomocne dla jego rozwoju mogą być ćwiczenia mięśni zalecone przez specjalistów.