Tutaj jesteś

Jakie witaminy dla nastolatka będą odpowiednie w jego okresie dojrzewania?

16 stycznia 2021 Zdrowie witaminy dla nastolatków


Okres dojrzewania młodych ludzi to czas gwałtownych zmian w ich życiu. Dojrzewanie obejmuje zarówno strefę fizyczną, jak i emocjonalną. Bez dodatkowego wsparcia i odpowiedniego wzmocnienia organizmu nastolatek nie poradzi sobie sam. Dlatego tak bardzo ważne i istotne jest podawanie mu w tym czasie określonych dawek witamin i mikroelementów.

Jakie witaminy są najlepsze w okresie dojrzewania?

Nastolatek w okresie dojrzewania powinien korzystać z odpowiednio zbilansowanej diety. Jednak nie zawsze dieta wystarczy, a i nie każdy nastolatek będzie jadł to, co najbardziej jest mu w danym okresie potrzebne. Dlatego tak bardzo ważna jest suplementacja, która pozwoli uzupełnić wszelkie niedobory w czasie wzmożonego wzrostu i dojrzewania.

Podawane witaminy są dwojakiego rodzaju, jedne rozpuszczają się w tłuszczach inne w wodzie. Witaminy A,D,E i K rozpuszczają się w tłuszczach, a witaminy z grupy B i C rozpuszczają się w wodzie. Jest to ważna informacja, ponieważ witaminy rozpuszczalne w tłuszczach organizm człowieka magazynuje, a witaminy rozpuszczalne w wodzie wydala, na przykład wraz z moczem. Zapotrzebowanie na witamy u każdego młodego człowieka jest inne, przy czym zawsze chłopcy tych witamin potrzebują znacznie więcej niż dziewczęta. Uważa się więc, że chłopiec, w okresie dojrzewania powinien przyjąć dziennie około 900 mcg witaminy A, 75 mg witaminy C, 10 mcg witaminy D i 15 mg witaminy E.
Jeśli chodzi o płeć przeciwną, to każda dorastająca dziewczyna powinna dziennie przyjąć: 700 mcg witaminy A, 65 mg witaminy C, 10 mcg witaminy D oraz 15 mg witaminy E.
Witaminy dla nastolatków czasami powinny być wspomagane odpowiednimi suplementami diety oraz podawane także w formie naturalnej, czyli na przykład jako sezonowe owoce czy warzywa.

Kiedy wspomóc się suplementacją?

W przypadku gdy nastolatka dieta jest zbilansowana, suplementy nie są potrzebne. Gorzej jest, gdy rezygnuje on z poszczególnych produktów, bowiem wtedy trzeba dodatkowo podawać odpowiednie specyfiki.
W okresach przejściowych dobrze jest podawać preparaty zwiększające odporność i zmniejszające przy tym możliwość zachorowania na sezonowe choroby. Jednak zawsze określone suplementy diety nie będą równać się z naturalnymi witaminami zawartymi w owocach i warzywach i innych ważnych produktach. Dlatego dobrze jest kiedy nastolatek zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę jest dla niego dobre i decyduje się na dietę zbilansowaną i pełną naturalnych wartości. Dorasta, staje się więc człowiekiem świadomym.

sklep z zabawkami

Redakcja anielno.pl

Każdy członek zespołu wnosi swoje unikalne doświadczenie i wiedzę, co pozwala nam dostarczać wysokiej jakości materiały.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?