Wiele ciężarnych kobiet pyta lekarzy o to, jak rozpoznać zbliżające się rozwiązanie. U każdej pacjentki proces ten może przebiegać nieco inaczej. Na pewno jednak wyróżnia się standardowe objawy zwiastujące poród.
Położenie i ruchy płodu
Dla wielu kobiet sygnałem zwiastującym poród jest zauważalne obniżenie się brzucha. Wynika to ze zmiany pozycji dziecka, które przygotowuje się do wejścia w drogi rodne. Kobieta czuje się wówczas nieco inaczej. Obniżony brzuch z jednej strony może ułatwiać oddychanie, a z drugiej – powodować nieprzyjemne naciski na pęcherz. Inne objawy zwiastujące poród dotyczą ruchów dziecka. Przez niemal 9 miesięcy płód miał więcej miejsca na swobodne przemieszczanie się i zmienianie pozycji wedle potrzeb. Tuż przed porodem ruchy stają się ograniczone brakiem przestrzeni i znacznie mniej intensywne niż dotychczas. Oczywiście nie znaczy to, że dziecko zupełnie przestaje być aktywne. Ciężarna wciąż czuje jego ruchy, ale znacznie słabiej.
Skurcze i bóle
Warto wiedzieć, że objawy zwiastujące poród mogą pojawiać się jakiś czas wcześniej. Przykładem są skurcze przepowiadające nawet w 36. tygodniu ciąży, które wynikają ze zmian zachodzących w macicy. Bezpośrednio przed rozwiązaniem występują natomiast skurcze porodowe, które są zdecydowanie bardziej odczuwalne i nieprzyjemne. Gdy ich częstotliwość będzie coraz większa (raz na 10 minut lub częściej), wówczas nie należy zwlekać, ale jak najszybciej udać się do szpitala. Istotne objawy zwiastujące poród to również dolegliwości bólowe w obrębie nie tylko macicy i dróg rodnych, ale również kończyn (zwłaszcza ud) oraz kręgosłupa.
Odejście czopa śluzowego i wód płodowych
W organizmie ciężarnej wytworzony jest czop śluzowy, który pełni funkcje ochronne. Oderwanie go to symptom sygnalizujący bliski poród. Ciało kobiety usuwa wówczas „barierę”, by przygotować się do rozwiązania. Inne objawy zwiastujące porów dotyczą pękającego pęcherza płodowego i wyciekającego z niego płynu owodniowego. Mówi się wówczas, że kobiecie odeszły wody, co oznacza, że prawdopodobnie w niedługim czasie nastąpi przyjście dziecka na świat. Nie należy jednak panikować. Odejście wód płodowych może mieć miejsce nawet wiele godzin przed porodem. Na pewno jednak to moment, gdy konieczny jest pobyt w szpitalu.
Kłopoty żołądkowe
Mnóstwo kobiet odczuwa objawy zwiastujące poród, charakteryzujące się dolegliwościami układu pokarmowego. Dość typowe jest ograniczenie apetytu oraz występowanie problemów żołądkowych. Bardzo charakterystyczne są wówczas torsje i biegunka, będące sygnałem, że organizm próbuje się oczyścić przed rozpoczęciem akcji porodowej. Mdłości mogą być efektem zachodzących zmian hormonalnych i stresu wynikającego z nowej sytuacji.