anielno.pl

Rodzicielstwo i Lifestyle

Proste zęby – ważny element wizerunku

Proste zęby – ważny element wizerunku

Zęby są ważnym elementem wizerunku każdego człowieka. Jeśli są ładne, dodają uroku i budzą zachwyt, zaś kiedy są brzydkie, ujmują uroku, a nawet mogą obniżać prestiż człowieka, gdyż świadczą między innymi o zaniedbaniu. Można to powiedzieć zwłaszcza o brakach w uzębieniu, które są zdecydowanie najgorszym defektem, ale też wady zgryzu nie wpływają dobrze na postrzeganie człowieka, skoro dziś łatwo można się ich pozbyć.

Dziś każdy może mieć proste zęby

Jeszcze kilkanaście lat temu pokutowało przekonanie, że prostowanie zębów to domena wieku dziecięcego. Dziś doskonale wiadomo, że zęby można wyprostować niezależnie od wieku, a nawet lepiej jest robić to po osiągnięciu dorosłości, kiedy wyrosną zęby mądrości, by nie zepsuły efektu osiągniętego podczas leczenia ortodontycznego. Poza tym teraz na korygowanie ustawienia zębów decydują się nawet seniorzy, chcąc spełnić swoje marzenie o idealnych zębach. Wydatnie sprzyjają temu liczne metody, które są dostępne, a co ważne, duża część z nich wcale nie jest uciążliwe. Nawet w przypadku najzwyklejszych i najtańszych aparatów metalowych nie trzeba obawiać się mało atrakcyjnego wyglądu, gdyż niewielkie zameczki nie rzucają się już w oczy tak jak aparaty starego typu. Jeśli zaś komuś szczególnie zależy na wyglądzie i zachowaniu pewności siebie w czasie leczenia, może zdecydować się na któryś z aparatów kosmetycznych, które są jeszcze mniej widoczne. Opcją jest nawet aparat lingualny, który mocuje się po wewnętrznej stronie zębów, dzięki czemu jest zupełnie niewidoczny – choć początkowo może nieco utrudniać mowę. Oczywiście takie nowoczesne rozwiązania są znacznie droższe niż tradycyjne, a także są oferowane tylko przez specjalistyczne placówki, a nie pomniejsze gabinety, ale i tak warto się na nie zdecydować.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są też najnowocześniejsze nakładki, które mało przypominają aparat, bardziej – silikonowe nakładki stosowane podczas wybielania zębów. Są one najdroższe, ale jednocześnie najbardziej dyskretne i najwygodniejsze, a przy tym korygują wady zgryzu w znacznie krótszym czasie.

Warto podjąć leczenie

Wady zgryzu są bardzo powszechne, tylko nieliczne osoby tak naprawdę mają proste zęby bez aparatu, ale coraz częściej niweluje się je poprzez podjęcie leczenia. Wiele osób przekonało się już, że krzywe zęby to wielki problem estetyczny. Warto też wiedzieć, że są one również mocniej narażone na próchnicę, a nawet na uszkodzenia mechaniczne – mogą pękać pod wpływem nacisku zębów sąsiednich. Prostowanie jest więc bardzo wskazane.