Tutaj jesteś

Jak skutecznie wykonać mierzenie temperatury u niemowlaka?

15 grudnia 2020 Zdrowie mierzenie temperatury u niemowlaka


U każdego małego dziecka powstaje problem mierzenia temperatury. Maluszki są z reguły jeszcze nieświadome tego, co się z nimi dzieje, dlatego pomiar powinien być możliwie najdokładniejszy. Największym problemem powstającym w tym momencie jest to, w jaki sposób zmierzymy temperaturę.

Klasyczne mierzenie spod pachy

Jest to sposób możliwy do wykonania niestety u starszych dzieci. U niemowlaków nie sprawdza się, ponieważ utrzymanie ramienia dziecka w jednej pozycji do przytrzymania termometru jest niemożliwe. Nasze maluszki mają zakodowaną potrzebę ruchu i nie pozwolą się skrępować na chociażby minutę czy dwie. Dlatego należy rozważyć dwie najlepsze metody pomiaru.

Mierzenie temperatury w odbycie

Za pomocą elektronicznego termometru możemy bardzo łatwo zmierzyć temperaturę dziecka w odbycie. Wystarczy na mniej niż kilka sekund włożyć termometr i po chwili na jego wyświetlaczu możemy sprawdzić odczyt. Metoda ta nie do końca jest jednak skuteczna, ponieważ pokazuje mierzenie temperatury u niemowlaka w dolnej partii ciała. W przypadku zapalenia ucha odczyt może być normalny, a dziecko dalej będzie miało gorączkę. Dlatego najskuteczniejszym sposobem na zmierzenie temperatury u niemowlaka jest ucho.

Temperatura w okolicach głowy jest najbardziej wiarygodna

Najważniejszym odczytem jest odczyt z okolicy ucha. Dzięki dousznemu termometrowi w ciągu jednej sekundy możemy wykonać kilka pomiarów po obu stronach głowy. Dlaczego należy wykonać kilka prób? Jeżeli niedokładnie włożymy termometr może odczytać zbyt niską temperaturę, a zakłamany wynik może wpłynąć na decyzję podania lekarstwa. Dlatego warto wykonać nawet po 3 do 5 prób na każdą stronę, aby mieć całkowitą pewność czy dziecko ma gorączkę czy nie. Oczywiście w przypadku stanów zapalnych w okolicy brzucha odczyt z ucha może nie wykazać podwyższonej temperatury. Jeżeli mamy podejrzenie, że niemowlak ma problemy z brzuchem, to powinniśmy wykonać pomiar odbytniczy. Ale pomiar z ucha pozostaje najbardziej wiarygodny, ponieważ głowa jest najważniejszą częścią ciała. Jeżeli przeoczymy temperaturę przypadku zapalenia ucha może ono szybko przejść na gardło i oskrzela, co może prowadzić do trudnych w leczeniu powikłań. Dlatego najlepiej jest posiadać w domu obydwa termometry i wykonywać pomiary łączone, aby mieć całkowitą pewność co do wysokości gorączki u naszego niemowlaka. Od skutecznego pomiaru zależy dalsze postępowanie. Im więcej informacji mogą otrzymać rodzice czy lekarz, tym łatwiej dobrać odpowiednie tabletki.

sklep z zabawkami

Redakcja anielno.pl

Każdy członek zespołu wnosi swoje unikalne doświadczenie i wiedzę, co pozwala nam dostarczać wysokiej jakości materiały.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?