anielno.pl

Rodzicielstwo i Lifestyle

mierzenie temperatury u niemowlaka
Zdrowie

Jak skutecznie wykonać mierzenie temperatury u niemowlaka?

U każdego małego dziecka powstaje problem mierzenia temperatury. Maluszki są z reguły jeszcze nieświadome tego, co się z nimi dzieje, dlatego pomiar powinien być możliwie najdokładniejszy. Największym problemem powstającym w tym momencie jest to, w jaki sposób zmierzymy temperaturę.

Klasyczne mierzenie spod pachy

Jest to sposób możliwy do wykonania niestety u starszych dzieci. U niemowlaków nie sprawdza się, ponieważ utrzymanie ramienia dziecka w jednej pozycji do przytrzymania termometru jest niemożliwe. Nasze maluszki mają zakodowaną potrzebę ruchu i nie pozwolą się skrępować na chociażby minutę czy dwie. Dlatego należy rozważyć dwie najlepsze metody pomiaru.

Mierzenie temperatury w odbycie

Za pomocą elektronicznego termometru możemy bardzo łatwo zmierzyć temperaturę dziecka w odbycie. Wystarczy na mniej niż kilka sekund włożyć termometr i po chwili na jego wyświetlaczu możemy sprawdzić odczyt. Metoda ta nie do końca jest jednak skuteczna, ponieważ pokazuje mierzenie temperatury u niemowlaka w dolnej partii ciała. W przypadku zapalenia ucha odczyt może być normalny, a dziecko dalej będzie miało gorączkę. Dlatego najskuteczniejszym sposobem na zmierzenie temperatury u niemowlaka jest ucho.

Temperatura w okolicach głowy jest najbardziej wiarygodna

Najważniejszym odczytem jest odczyt z okolicy ucha. Dzięki dousznemu termometrowi w ciągu jednej sekundy możemy wykonać kilka pomiarów po obu stronach głowy. Dlaczego należy wykonać kilka prób? Jeżeli niedokładnie włożymy termometr może odczytać zbyt niską temperaturę, a zakłamany wynik może wpłynąć na decyzję podania lekarstwa. Dlatego warto wykonać nawet po 3 do 5 prób na każdą stronę, aby mieć całkowitą pewność czy dziecko ma gorączkę czy nie. Oczywiście w przypadku stanów zapalnych w okolicy brzucha odczyt z ucha może nie wykazać podwyższonej temperatury. Jeżeli mamy podejrzenie, że niemowlak ma problemy z brzuchem, to powinniśmy wykonać pomiar odbytniczy. Ale pomiar z ucha pozostaje najbardziej wiarygodny, ponieważ głowa jest najważniejszą częścią ciała. Jeżeli przeoczymy temperaturę przypadku zapalenia ucha może ono szybko przejść na gardło i oskrzela, co może prowadzić do trudnych w leczeniu powikłań. Dlatego najlepiej jest posiadać w domu obydwa termometry i wykonywać pomiary łączone, aby mieć całkowitą pewność co do wysokości gorączki u naszego niemowlaka. Od skutecznego pomiaru zależy dalsze postępowanie. Im więcej informacji mogą otrzymać rodzice czy lekarz, tym łatwiej dobrać odpowiednie tabletki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *